sprawdź ceny lotów:

Sztokholm w pigułce - praktyczny poradnik na PDF-ie do wydruku na jednej kartce lub na tablet

Kolejny odcinek z serii poradników "w pigułce" w PDF-ie do wydruku na jednej kartce lub na tablet. Tym razem opracowaliśmy Sztokholm. To jeden z najtańszych kierunków jeśli chpdzi o loty z Polski. W tej chwili dostępne sa bilety np. z Okęcia za jedyne 58 PLN w obie strony. Problemem jest jednak tani dojazd z lotniska do miasta. My wiemy jak to zrobić za 31 PLN. Cykl PDF-ów pojawia się pod linkiem "PDF-Y" w menu na górze strony.


W poradniku piszemy o tym jak najtaniej i najwygodniej przemieszczać się miedzy centrum Sztokholmu a lotniskiem Skavsta. Na mapie pokazujemy najciekawsze atrakcje miasta.

Udostępniany przez nas PDF jest na dwóch stronach. Warto wydrukować go na obu stronach jednej kartki. Włożona np. w plastikową koszulkę będzie małym, wygodnym, podręcznym poradnikiem, który zmieści się w każdą kieszeń. 

 

   pobierz PDFa

(jeżeli chcesz zapisać plik na dysku, wejdź w powyższy link, kliknij w dokument prawym przyciskiem myszki i wybierz "zapisz jako")

 


Poniżej poradnik w wersji online:

Dojazd z/na lotnisko Skavsta:

Lotnisko położone jest aż 105 km od centrum Sztokholmu. 


Bezpośrednio dojedziemy liniami Flygbussarna (www.flygbussarna.se). Bilet w obie strony za 268 SEK / 132 PLN). 

Taniej jest kombinując dojazd przez Nykoping. Z Lotniska do miasta (dworzec kolejowy i autobusowy) co około godzinę kursuje autobus 515. Bilet w obie strony kosztuje 26 SEK / 13 PLN (płacimy kartą u kierowcy lub w terminalu). Z Nykoping co około godzinę jest pociąg do Sztokholmu. Kupując bilety z wyprzedzeniem na www.sj.se za bilet w obie strony zapłacimy 98 SEK / 48 PLN. W sumie autobus + pociąg za 61 PLN!
Komunikacja miejska:

Karta (Travelcard) pozwalająca na nieograniczoną ilość przejazdów metrem i autobusami. 24h - 115 SEK / 57 PLN, 72 h - 230 SEK / 114 PLN, tygodniowa: 300 SEK / 148 PLN. Można ją kupić np. na stacjach metra (+9 PLN za samą kartę). Jednorazowy (zone 1) za 36 SEK / 18 PLN. Ulgowe (<20 lat i > 65 lat) to około 60% ceny.   

 


źródło mapy: maps.google.com

Jeżeli planujecie intensywne zwiedzanie atrakcji Sztokholmu warto rozważyć zakup The Stockholm Card. Karta daje darmową komunikację miejską, darmowy wstęp do ponad 80 muzeów i atrakcji, w tym wszystkie atrakcje z powyższej mapy wliczając park rozrywki Grona Lund i wycieczki statkiem „Royal Canal Tour” i „Historical Canal Tour”. Karta kosztuje 244 / 321 / 393 / 518 PLN za odpowiednio 1 / 2 / 3 / 5 dni. 

Atrakcje:

  • Stare Miasto - Gamla Stan - wyspa na której w 1252 roku założono Sztokholm. Bardzo dobrze zachowana średniowieczna zabudowa.
  • Pałac Królewski - wstęp 100 SEK / 49 PLN - jeden z większych pałaców w Europie.
  • Muzeum statku Vasa - wstęp 110 SEK / 54 PLN -  jedyny na świecie zachowany statek z XVII wieku.
  • Skansen - wstęp 100-150 SEK / 49-74 PLN -  jeden z najstarszych skansenów na świecie. Również zoo i piękny widok na centrum Sztokholmu
  • Ratusz - wstęp 60-90 SEK / 30-44 PLN - zbudowany z ośmiu milionów cegieł. Tylko wycieczki z przewodnikiem. Możliwość wejścia na wieżę z widokiem na miasto. 
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Moderna Museet) - wstęp 120 SEK / 59 PLN - jedna z lepszych kolekcji sztuki nowoczesnej w Europie. M.in. Picasso, Dali, Matisse. 

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie podróży do Sztokholmu jest rejs promem np. na Wyspy Alandzkie lub do Helsinek (np. vikingline.com). Bilet do Helsinek od 107 PLN. Bilety na statek na nieco bliższe Sztokholmu okoliczne szkiery (skaliste wyspy) to koszt około 25-75 PLN. Bilet 5-dniowy („Island hopping”) w atrakcyjnej cenie - 207 PLN (waxholmsbolaget.com). 

Comments

Obrazek użytkownika gość
DO pobrania wstawione jest Glasgow.
Obrazek użytkownika gość
a w pdfie Glasgow :)
Obrazek użytkownika admin_2
odśwież, przez chwilę był błąd
Obrazek użytkownika gość
Czy w Nykoping też jest coś ciekawego do zwiedzenia?
Obrazek użytkownika joael
Na mapie lotniska jest błąd, autobus 515 odjeżdża z innego miejsca, to samo Flygbussarna! Przystanki są po prawej stronie po wyjściu z terminala a nie po lewej.
Obrazek użytkownika joael
I mając kartę zniżkową SJ można kupić bilet łączony za 96 SEK od razu autobus+pociąg do Sztokholmu. W marcu jadąc do szwedzkiej stolicy siedziałem ze szwedem, który mi taką kartę pokazał. Choć ja płaciłem właśnie 96 SEK za pociąg + 52 SEK za autobus. Poniżej link do mojej relacji z podróży: http://joael.geoblog.pl/podroz/20464/2013-sztokholm
Obrazek użytkownika admin_2
<p>"Na mapie lotniska jest błąd, autobus 515 odjeżdża z innego miejsca, to samo Flygbussarna! Przystanki są po prawej stronie po wyjściu z terminala a nie po lewej." <br><br>Kiedy korzystałeś z tego przystanku? Jak byłem ostatnio (2 lata temu) to był polewej stronie. Google Maps tez pokauje go po lewej stronie od wyjścia. Być może niedawno zmienili?</p>
Obrazek użytkownika gość
Zapomnieliście o nowo otwartym muzeum ABBY.
Obrazek użytkownika joael
Tak jak napisałem korzystałem ostatnio w marcu. Na moim blogu są nawet zdjęcia przystanku.
Obrazek użytkownika joael
A jeszcze poprzednio byłem na NYO we wrześniu 2012 i też było tak jak napisałem po prawej od wyjścia, tam są osobne zatoczki dla autobusu 515 i 715 oraz Flybussarna.
Obrazek użytkownika admin_2
ok dzięki, zaraz zmodyfikujemy PDFa i grafikę na stronie :)
Obrazek użytkownika gość
Czy w Nykoping też jest coś ciekawego do zwiedzenia?
Obrazek użytkownika gość
skąd macie ceny kart? na stronie jest za kartę 3 dniową 795 SEK, zdrożało od czasu tego artykułu? http://www.visitstockholm.com/en/To-Do/
Obrazek użytkownika gość
Pytanie, czy SL Access card wzaładowana na 24h, upowaznie też to jazdy, jak to widnieje na stronie ich "ztmu" xD Light rail (oznaczenie L) i Rail (J) to chyba jako penteltag też podają nazwe?
Obrazek użytkownika Norbit
Zamiast kupować kartę, która trzeba ładować, wystarczy iść do informacji turystycznej i zakupić bilet na komunikację wygląda jak "papierowy" za 115 SEK (24h, są tez droższe na dłuższy okres ważności) ale ma w sobie jakiś chip ze działa zbliżeniowo tak jak karta do ładowania przez co oszczędzamy te kilka koron na zakupie karty.
Obrazek użytkownika Leszek.Warszawa
Aktualne ceny biletów z lotniska Skavsta: Bus linii 515 do Nykoping - 30 koron; Flygbussarna do Sztokholmu 159 koron w jedną stronę, 285 koron powrotny.

Post new comment

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, a nie web-robotem i zapobiega wysyłaniu spamu.