sprawdź ceny lotów:

tag: cykl: 

autor artykulu: 

autor: gość (anonim)

teaser: 

W kolejnym odcinku "loterowych inspiracji" ruszamy na Wyspy Brytyjskie, a konkretnie do Szkocji, a jeszcze dokładniej - na wyspę Skye położoną w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. To magiczne miejsce. Krajobrazy wręcz oszałamiają.

To niesamowite że leży tak blisko i jest tak łatwo dostępne. Dzięki lotom do Glasgow czy Edynburga i ofercie lokalnych autobusów, można się tam dostać za naprawdę niewielkie pieniądze.rozwiniecie: 

Dlaczego Skye?

To przede wszystkim przyroda, wspaniałe majestatyczne krajobrazy. To sceneria wielu filmów. Bezdrzewne, trawiaste, górskie pustkowia pełne rzek, jezior, wrzoswisk i torfowisk. Tak blisko metropolii Londynu czy Glasgow, a ma się wrażenie że jest się na Grenalndii, czy w Arktyce północnej Kanady. Chcecie wyrwać się ze zgiełku miasta, północna Szkocja i Skye to świetny wybór! :)

 

Warto zobaczyć:

Góry Black Cuillin - pasmo górskie typu alpejskiego. Nie dajcie się zwieść niewielkim wysokościom na mapie. Góry wyrastają z poziomu morza i przypominają bardziej trudne technicznie Tatry czy Alpy, a nie lekko pofałdowane Bieszczady czy Góry Świętokrzyskie. W paśmie znajduje się dwanaście Munro - czyli szkockich szczytów przekraczających 3000 stóp (914 m n.p.m.). W sumie jest ich 282 i tradycyjnie są "kolekcjonowane" przez wpinaczy ("Munro baggers").


źródło: worldfortravel.com

Old Man of Storr - 50-metrowy bazaltowy ostaniec skalny wyrastający z masywu górskiego w północnej części wyspy. Obowiązkowy element pocztówek ze Skye. 

źódło: simonatkinsonphotography.co.uk


Quiraing - skalisty krajobraz północnego cypla Skye. Niesamowite klify, ostańce skalne, urwiska. Obowiązkowy punkt programu dla wielbicieli zwalających z nóg górskich krajobrazów. 

 


Zamek Dunvegan - Szkocja to zamki. Ten jest siedziba klanu MacLeodów. Najstarsze elementy zamku powastały w 14 wieku. 

 

Zamek Duntulm - Ruina, była siedziba klanu MacDonaldów. Opuszczony w 1739 roku. 

Talisker distillery - Jedyna gorzelnia (destylarnia) whisky na wyspie Skye. Talisker znany jest na całym świecie. To jedna z najlepszych marek whisky typu single malt. 

 

Więcej informacji:


Dojazd / transport na miejscu:

 

Polecamy wynajęcie samochodu na lotnisku w Glasgow lub Edynburgu. Ceny są bardzo przystępne, a trasy widokowe w Szkocji - niesamowite. Samochód daje dużo swobody w planowaniu trasy i podziwianiu (i fotografowaniu) krajobrazów. Oferty znajdziecie w naszej wyszukiwarce samochody.loter.pl - która porównuje największe lokalne wypożyczalnie. 

Publiczne środki transportu: 

Najwygodniejszy sposób dostania się na Skye to przelot do Glasgow lub Edynburga (Ryanair lub Wizz Air) i dalej przejazd autobusem lub pociągiem i promem: 
Warto rozważyć trzy opcje:

  • uk.Megabus.com z Glasgow lub Edynburga do Inverness (od 3 GBP w obie strony) + Citylink.co.uk z Inverness do Portree na Skye (29 GBP w obie strony)
  • Citylink.co.uk bezpośrednio z Glasgow lub Edynburga do Portree na Skye . Bilet z Edynburga 58 GBP w obie strony, z Glasgow 49 GBP w obie strony
  • Scotrail.co.uk pociąg z Glasgow do Mallaig (przepiękna widokowo trasa!) za 31 GBP w obie strony + prom calmac.co.uk za 7,7 GBP w obie strony (rozkład)

 

Lokalny transport obsługuje Stagecoach:lista ofert: 

typ artykulu: 

podróże / turystyka / ciekawostki / filmy itp.