sprawdź ceny lotów:

Loterowe inspiracje: Wyspa Skye (Szkocja)

W kolejnym odcinku "loterowych inspiracji" ruszamy na Wyspy Brytyjskie, a konkretnie do Szkocji, a jeszcze dokładniej - na wyspę Skye położoną w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. To magiczne miejsce. Krajobrazy wręcz oszałamiają.

To niesamowite że leży tak blisko i jest tak łatwo dostępne. Dzięki lotom do Glasgow czy Edynburga i ofercie lokalnych autobusów, można się tam dostać za naprawdę niewielkie pieniądze.Dlaczego Skye?

To przede wszystkim przyroda, wspaniałe majestatyczne krajobrazy. To sceneria wielu filmów. Bezdrzewne, trawiaste, górskie pustkowia pełne rzek, jezior, wrzoswisk i torfowisk. Tak blisko metropolii Londynu czy Glasgow, a ma się wrażenie że jest się na Grenalndii, czy w Arktyce północnej Kanady. Chcecie wyrwać się ze zgiełku miasta, północna Szkocja i Skye to świetny wybór! :)

 

Warto zobaczyć:

Góry Black Cuillin - pasmo górskie typu alpejskiego. Nie dajcie się zwieść niewielkim wysokościom na mapie. Góry wyrastają z poziomu morza i przypominają bardziej trudne technicznie Tatry czy Alpy, a nie lekko pofałdowane Bieszczady czy Góry Świętokrzyskie. W paśmie znajduje się dwanaście Munro - czyli szkockich szczytów przekraczających 3000 stóp (914 m n.p.m.). W sumie jest ich 282 i tradycyjnie są "kolekcjonowane" przez wpinaczy ("Munro baggers").


źródło: worldfortravel.com

Old Man of Storr - 50-metrowy bazaltowy ostaniec skalny wyrastający z masywu górskiego w północnej części wyspy. Obowiązkowy element pocztówek ze Skye. 

źódło: simonatkinsonphotography.co.uk


Quiraing - skalisty krajobraz północnego cypla Skye. Niesamowite klify, ostańce skalne, urwiska. Obowiązkowy punkt programu dla wielbicieli zwalających z nóg górskich krajobrazów. 

 


Zamek Dunvegan - Szkocja to zamki. Ten jest siedziba klanu MacLeodów. Najstarsze elementy zamku powastały w 14 wieku. 

 

Zamek Duntulm - Ruina, była siedziba klanu MacDonaldów. Opuszczony w 1739 roku. 

Talisker distillery - Jedyna gorzelnia (destylarnia) whisky na wyspie Skye. Talisker znany jest na całym świecie. To jedna z najlepszych marek whisky typu single malt. 

 

Więcej informacji:


Dojazd / transport na miejscu:

 

Polecamy wynajęcie samochodu na lotnisku w Glasgow lub Edynburgu. Ceny są bardzo przystępne, a trasy widokowe w Szkocji - niesamowite. Samochód daje dużo swobody w planowaniu trasy i podziwianiu (i fotografowaniu) krajobrazów. Oferty znajdziecie w naszej wyszukiwarce samochody.loter.pl - która porównuje największe lokalne wypożyczalnie. 

Publiczne środki transportu: 

Najwygodniejszy sposób dostania się na Skye to przelot do Glasgow lub Edynburga (Ryanair lub Wizz Air) i dalej przejazd autobusem lub pociągiem i promem: 
Warto rozważyć trzy opcje:

  • uk.Megabus.com z Glasgow lub Edynburga do Inverness (od 3 GBP w obie strony) + Citylink.co.uk z Inverness do Portree na Skye (29 GBP w obie strony)
  • Citylink.co.uk bezpośrednio z Glasgow lub Edynburga do Portree na Skye . Bilet z Edynburga 58 GBP w obie strony, z Glasgow 49 GBP w obie strony
  • Scotrail.co.uk pociąg z Glasgow do Mallaig (przepiękna widokowo trasa!) za 31 GBP w obie strony + prom calmac.co.uk za 7,7 GBP w obie strony (rozkład)

 

Lokalny transport obsługuje Stagecoach:Comments

Obrazek użytkownika gość
Super miejsce. Brawo za ten cykl inspiracji i miejsca mniej uczęszczane!
Obrazek użytkownika gość
Potwierdzam, genialne miejsce :)
Obrazek użytkownika gość
Jego zaletą był brak Polaków
Obrazek użytkownika Filip
Przepiękne miejsce, naprawdę watro wypożyczyć samochód żeby dotrzeć w każdy zakątek. Koniecznie zobaczcie piękny szlak z wodospadami Fairy Pools lub wiadukt Glenfinnan z Harrego Potter'a
Obrazek użytkownika gość
Miejsca są przepiękne, ale teraz parę słów dla ochłody - najpiękniejsze widoki i cudowne zdjęcia zrobicie o odpowiednich porach roku o odpowiedniej godzinie. Latem w samo południe większość tych cudów nie wyróżnia się niczym specjalnym (poza pewną egzotyką). Dlatego warto planować podróż tak, aby być tam wcześnie rano (i potem wrócić do hotelu na śniadanie) pod warunkiem, że nie ma chmur. Zdjęcia powyżej są oczywiście podkolorowane, nie liczcie na takie swoje fotki :) chyba, że zajmujecie się zawodowo fotografią. Poza tym Szkocja jest cudna, warto tam pojechać i zachęcam gorąco. Ale pamiętajcie o powyższym. Przy dobrym świetle o piątej rano nawet zdjęcie z telefonu będzie wyglądać magicznie.
Obrazek użytkownika gość
Uwielbiam to miejsce!
Obrazek użytkownika gość
w którym miesiącu najlepiej się tam wybrać żeby zaliczyć te magiczne widoczki?
Obrazek użytkownika admin_2
Maj i czerwiec są najmniej deszczowe.
Obrazek użytkownika gość
Przede wszystkim postaraj się popłynąć promem. Jest bardziej malowniczo. najlepsze trzy miejsca to wspomniany powyżej wodospad; destylarnia whiskey malt TALLISKIER. Trzecie najbardziej bajeczne to Duntulum. Na samym północnym koniuszku wyspy. Ruiny wyglądają jak... Nie ma co pisać trzeba zobaczy. Poza ruinami jest tam jeden najpiękniejszy widok. Jeśli pogoda jest znośna bo pięknej chyba nie uświadczysz to widać na horyzoncie Hebrydy zewnętrzne. Tam to już jest całkowity koniec Szkocji. Nie dotarłem tam. W Dultulum jest mała karczma z pokojami i barem. Cała okolica tubylców zjeżdża się na kieliszek whiskey. Nawet latem jest zimno więc trzeba się rozgrzewać. Nocleg można zarezerwować przez internet. Na sky jest też muzeum gdzie możesz zobaczyć jak żyli dawni mieszkańcy wyspy. Do dziś żyje ich sporo potomków. To nie byli Szkoci. Nazywają się Gaelitami.Mówią po Gaelicku. Piszą i uczą się w szkołach w tym języku. Zdają nawet maturę po gaelicku. Podobno 40% młodych ludzi pisało ostatnio maturę po Gaelicku. To język blisko spokrewniony z celtyckim. Dookoła jest jeszcze wiele różnych super rzeczy do zwiedzania. Jeździłem po całej północy przez dwa tygodnie i tylko trochę liznąłem. Generalna zasada-im dalej na północ jedziesz tym mniej rozumiesz nawet jeśli mówisz biegle po angielsku ale Polacy też bywają. W Invernes był sklep "polish food". Polecam jedź. Alex
Obrazek użytkownika admin_2
Hebrydy Zewnętrzne to temat na kolejne "Loterowe Inspiracje" :). Byłem tam 2 razy. Ba, nawet prace magisterską pisałem o tym regionie :)
Obrazek użytkownika gość
My weblog ... <a href="http://www.n99.bpoforce.net/UserProfile/tabid/61/userId/29600/Default.aspx">online poker</a>

Post new comment

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, a nie web-robotem i zapobiega wysyłaniu spamu.

baza wiedzy z zasobów Lotera:

kategorie: