sprawdź ceny lotów:

Loterowe inspiracje - Istria

W kolejnym odcinku cyklu Loterowe inspiracje lecimy na Istrię, malowniczy chorwacki półwysep nazywany czasami - Chorwacką Toskanią. Na niewielkim obszarze znajdziemy niezwykle urozmaicony krajobraz. Zwiedzimy stare zabytkowe portowe miasta, wybierzemy się w rejs po archipelagu mało zaludnionych wysp i powędrujemy stromymi górskimi szlakami. Odpoczniemy wśród winnic i poszukamy trufli. 

 

Zapraszamy do Istrii - regionu na skrzyżowaniu szlaków, kultur i języków. 

 

Czemu Istria ?

 

Istria zamieszkana była już w starożytności, bo przed II wiekiem n.e. żyły tu plemiona iliryjskie. Każda kolejna nacja zostawiała tu swój ślad: Cesarstwo Rzymskie, Bizancjum, Słowianie, Frankowie, Wenecja, Austria, Francja, Austro-Węgry, Włochy, Jugosławia, Słowenia i Chorwacja.

 

 

Motovun

Źródło: www.istra.hr

 

Centrum półwyspu kusi bajkowymi miasteczkami na wzgórzach, otoczonymi winnicami oferującymi trunki z klasą, m.in. malvaziję. Zalesione wzgórza zachęcają do poszukiwań białych trufli - skarbu kulinarnego Istrii, który kiedyś trafiał wyłącznie na dwór wiedeński. 

 

 

 

Latarnia Porer niedaleko Puli

Źródło: www.istra.hr 

 

Wybrzeże Istrii zachęca do aktywnego wypoczynku szmaragdowymi wodami Adriatyku, wieloma dzikimi plażami oraz wysepkami porośniętymi krzaczastą makią i dębowymi lasami. W niektórych latarniach morskich można wynająć pokój lub cały apartament - odosobnienie i spokój gwarantowane.

 

 

 

 

Warto zobaczyć

 • Poreč - stare rzymskie miasto na północnym wybrzeżu Istrii. Słynie z Bazyliki Eufrazjańskiej z VI wieku z pięknymi, bizantyjskimi mozaikami oraz z klimatycznej rzymsko-gotyckiej starówki. 
 • Rovinj - wizytówka Istrii. Stare miasto w klasycznym weneckim stylu z charakterystyczną Campanellą, naznaczone wpływami kultury romańskiej, gotyckiej, klasycyzmu i renesansu.  
 • Pula - istryjski Rzym, najstarsze miasto wschodniego Adriatyku. Słynie z doskonale zachowanego Amfiteatru z I wieku oraz z łuków triumfalnych i Świątyni Augusta. 
 • Motovun - piękne małe średniowieczne miasteczko położone na stromym wzgórzu w dolinie rzeki Mirny. Motovun, zwane również Montona, słynie z doskonałych trufli i pięknych winnic. Język włoski słychać tu równie często co chorwacki, gdyż ostatni Włosi opuścili ten region w połowie lat 50-tych.
 • Opatija - elegancki lecz drogi kurort z czasów monarchii austro-węgierskiej.
 • Nacionalni Park Brijoni - Park Narodowy Wysp Briońskich. Archipelag 15 wysp położonych 7 km na północny zachód od Puli (zwiedzać można tylko Veliki Brijun i Mali Brijun). Na wyspach znajdziemy ciekawe rezerwaty roślinności śródziomnomorskiej, park safari oraz muzeum w starej rezydencji Josipa Broz Tity. Dotrzemy tam promem z Puli lub Fažany. 
 • Nacionalni Park Risnjak - Park Narodowy na północ od Rijeki. Zalesione zbocza Wielkiego Risnjaka zachęcają do wędrówek górskimi szlakami wsród alpejskiej fauny i flory. 
 • Sečovlje - Park Krajobrazowy Solanek na granicy Słowenii i Chorwacji. Produkuje się tutaj sól nieprzerwanie od XIII wieku. Sečovlje ujęte jest w Konwencji Ramsarskiej obejmujacej wyjątkowe obszary wodno-błotne o znaczeniu międzynarodowym. 

 

Dojazd / transport na miejscu

 

Do większości portów lotniczych Chorwacji możemy dolecieć korzystając z tanich linii:

 

 • Do Puli dolecimy tanio Ryanairem.
 • Do Rijeki możemy dolecieć liniami Ryanair i Germanwings.
 • Do Zadaru dolecimy bezpośrednio Eurolotem (z Gdańska, Poznania i Warszawy) oraz z przesiadką Ryanairem.
 • Do Zagrzebia możemy dolecieć Lotem.
 • Do Splitu dolecimy bezpośrednio Eurolotem (z Gdańska, Krakowa i Warszawy) lub z przesiadką Wizz Airem.
 • Do Dubrownika również dolecimy bezpośrednio Eurolotem (z Gdańska, Poznania, Krakowa i Warszawy).

 

Rozkład jazdy i ceny chorwackich autobusów znajdziemy na stronie croatiabus.hr oraz tutaj.  

 

Wypożyczenie samochodu: samochody.loter.pl

 

Przykładowy plan i koszty

 

Posłużyliśmy się przykładowym 6-cio dniowym urlopem na Istrii. Wylatujemy 17 czerwca:

 • Warszawa Modlin - Bruksela Charleroi (Ryanair) - 184 PLN,
 • Bruksela Charleroi - Pula (Ryanair) - 113 PLN,

Wracamy zaś 23 czerwca:

 • Rijeka - Oslo Rygge (Ryanair) - 113 PLN,
 • Oslo Rygge - Gdańsk (Ryanair) - 76 PLN

Całą kwota za przeloty to 486 PLN. Udogodnieniem jest możliwość zabrania na pokład samolotu Ryanair dwóch bagaży podręcznych.

 

Autobus z Puli do Rijeki to koszt około 87 Kn / 47 PLN.

 

Przykładowe noclegi

 

Za trzy noclegi w Apartments Pical Porec zapłacimy 690 PLN / 2 os.  

 

Za dwa noclegi w Riva Hostel zapłacimy 268 PLN / 2 os.

 

Za dwa noclegi w Hostel Aston zapłacimy 280 PLN / 2 os.

 

Przydatne linki

 

 

 

Comments

Obrazek użytkownika gość
super robota
Obrazek użytkownika Rod
bardzo ciekawe :)
Obrazek użytkownika gość
robota ok, ale jaki jest sens - pisząc o Istrii - podawać połączenia do Dubrovnika, to ok. 400 km w linii prostej, niewiele mniej niż do Budapesztu! to już bliżej jest do Wenecji, Bergamo, czy Bolonii, o Trieście nie wspominając
Obrazek użytkownika Leszek.Warszawa
Polecam wszystkim Piran ( Słowenia), niezwykle malownicze miasteczko. Niedaleko też jest piękny Koper, mający dobre połączenia z Lubljany (pociąg) i Triestu (bus). Jadąc od strony Triestu trzeba pamiętać, że Koper po włosku nazywa się Capodistria.
Obrazek użytkownika Hannah
Anything woth seeing in Istria is Rovinj, everything else is ok but nothing special that is why I love Dalmatia from Zadar to Dubrovnik and than I go to visit Medjugorje http://www.medjugorjepalace.com/index.php/medugorje and than I go home...and I come back every year..

Post new comment

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, a nie web-robotem i zapobiega wysyłaniu spamu.