sprawdź ceny lotów:

Loterowe inspiracje - Kornwalia

Włochy za 68 PLN, Gruzja za 128 PLN, czy też fiordy za 68 PLN. Wielu z Was ceny te już nie szokują, wielu z Was ma już na swoim koncie większość europejskich miast, regionów należących do kategorii "must see".

 

Świadomi coraz większych wymagań naszych czytelników startujemy z nowym cyklem artkułów - LOTEROWE INSPIRACJE. Na pierwszy ogień idzie znana z bajecznych wrzosowisk i celtyckich legend - Kornwalia z wyspami Scilly. 

 

Czemu Kornwalia?

 

Kornwalia to kraina geograficzno-historyczna znajdująca się na południowo-zachodnim skrawku Wielkiej Brytanii. Kusi przede wszystkim wspaniałymi krajobrazami. Dzikie wrzosowiska, piękne plaże, majestatyczne klify oraz "Krajobraz górniczy Kornwalii i Zachodniego Devonu" (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO) wprowadzą nawet najbardziej wymagającego turystę w stan podziwu.

 

 

 

Warto odwiedzić/spróbować:

 

 • Lizard Point - najbardziej na południe wysunięty punkt Wielkiej Brytanii, i Land's End - najbardziej na zachód wysunięty punkt Anglii.
 • Minack Theatre - wykuty w skale amfiteatr położony jest zaledwie 11 mil na zachód od Penzance. W okresie od maja do września pod osłoną nieba, w niebywałej scenerii prezentowane są tu sztuki i musicale. Za bilet wstępu osoba dorosła zapłaci 4 GBP.
 • Eden project - ogród botaniczny położony położony w okolicy miasta St. Austell jest domem dla tysięcy gatunków roślin z różnych stref klimatycznych. Za bilet wstępu osoba dorosła zapłaci około 20 GBP (edenproject.com).
 • Truro - stolica hrabstwa, zobaczycie tam m.in wspaniałą, neogotycką Katedrę Najświętszej Marii Panny.
 • St Michael's Mount - nie, to nie błąd, aczkolwiek pomylić się łatwo. Nawet przeglądając zdjęcia. Angielski odpowiednik Mont Saint-Michel, to również wyspa pływowa, położona w pobliżu Penzance. Ląd i wyspę łączy droga możliwa do pokonania jedynie podczas odpływów. Gdy już uda nam się dostać na wyspę, znajdziemy tam kaplicę poświęconą św. Michałowi. 
 • Tintagel - osadzone na klifach wpadających do morza, ruiny zamku Tintagel słyną m.in. z tego, że według legendy urodził się tu Król Artur.
 • Rail Ale Trail - czyli kolejowy szlak piwny, inicjatywa promocyjna hrabstwa Devon i Kornwalii oraz brytyjskich kolei. W przedsięwzięciu bierze udział kilka linii kolejowych (m.in. Falmouth - Truro podane w przykładowej trasie poniżej) znajdujących się na terenie obu hrabstw. Po okazaniu biletu i złożeniu zamówienia, w pubach położonych przy stacjach otrzymujemy punkty i pieczątki, uprawniające do korzystania z promocji przy kolejnych zakupach. Więcej dowiecie się na railaletrail.com.
 • Surfing - okolice Newquay i Padstow (Polzeath beach) słyną ze świetnych miejscówek surferskich, dostępna jest tam również baza, do uprawiania innych sportów wodnych.
 • Wyspy Scilly - archipelag około 140 wysp położonych na zachód od wybrzeża Kornwalii. Na największą z wysp St Mary's dopłyniemy promem, lub dolecimy helikopterem z Penzance, jest też możliwość lotu samolotem z Land's End, Newquay i Exeter.

 

 

Wymieniać można by długo, jeśli jednak dalej Was nie przekonaliśmy zobaczcie sami:

 

 

Dojazd / transport na miejscu:

Nasz pomysł na odwiedzenie Kornwalii zakłada przelot z Polski do Londynu, następnie podróż autobusami, koleją oraz statkiem (na wyspę St. Mary's). Do Kornwalii konkretnie do Newquay z Londynu (Gatwick i Southend) lata Flybe, w sezonie letnim dolecimy też easyJetem z Liverpoolu, można więc próbować składać loty z Polski.

 

Bilety lotnicze z Polski do Londynu (Stansted, Luton czy Southend) kupicie na stronie przewoźników: wizzair.com, ryanair.com i easyjet.com.

 

Informacje na temat dojazdu z/na lotnisk jak i samego Londynu znajdziecie w naszym mini przewodniku w PDFie - Londyn w pigułce.

 

Autobusy: megabus.com i nationalexpress.com

 

Kolej: nationalrail.co.uk

 

Statek,samolot,helikopter na Wyspy Scilly: islesofscilly-travel.co.uk

 

Wypożyczenie samochodu: samochody.loter.pl

 

 

Przykładowy plan i koszty:

 • Warszawa 12:20 - 13:55 Londyn (Luton) 4 czerwca Wizz Air 74 PLN
 • Londyn (Victoria Coach Station) 17:30 - 00:45 Newquay 4 czerwca megabus 5 GBP
 • Newquay 20:25 - 21:50 Penzance 6 czerwca nationalexpress 4,10 GBP
 • Penzance - St Mary's jednodniowy rejs w obie strony 7 czerwca Scillonian 35 GBP
 • Penzance 8:25 - 9:25 Falmouth 9 czerwca nationalexpress 3,40 GBP
 • Falmouth 15:20 - 15:48 Truro 9 czerwca nationalrail 4 GBP
 • Truro 21:30 - 23:10 Plymouth 9 czerwca nationalexpress 4,20 GBP
 • Plymouth 01:00 - 7:15 Londyn (Victoria Coach Station) 10 czerwca megabus 1,50 GBP
 • Powrót do Warszawy z Londynu (Luton) albo 10 czerwca wieczorem za 154 PLN, albo po spędzeniu dnia i nocy w Londynie 11 czerwca rano za 74 PLN. Oba loty Wizz Air.

Powyższa trasa nie obejmuje oczywiście wszystkich atrakcji regionu, ma tylko zobrazować jak korzystając z dostępnego transportu publicznego tanio poruszać się po Kornwalii.

 

Podróżując według przedstawionego wyżej planu, za przejazdy wewnętrzne zapłacimy 140 PLN (zawiera ~5 GBP za dojazd z/na lotnisko Luton) + przeloty 148 PLN (wersja z Londynem) / 228 PLN (powrót 10.06) = 288 PLN (wersja 1), lub 368 PLN (wersja 2). W planie zawarliśmy także rejs na wyspę St Mary's 176 PLN w obie strony. Z rejsem wyjdzie więc 464 PLN lub 544 PLN.

 

Przykładowe noclegi:

 

Przydatne linki:

 

 

 

 

W zorganizowaniu podróży pomoże przewodnik Lonely Planet - Devon & Cornwall. Przewodnik można kupić w wersji PDF do wydruku lub na tablet (zostanie przesłany na skrzynkę e-mailową) lub w wersji książkowej --> sprawdź oferty 

Comments

Obrazek użytkownika gość
świetny pomysł! czekam na kolejne miejsca!
Obrazek użytkownika gość
Fajny klimat musi być z ta cala historią :)
Obrazek użytkownika BartoszM
Zachęcające i solidnie przygotowane. Podoba mi się ;)
Obrazek użytkownika Wodzu_800XL
Bardzo fajna idea, tak trzymać! :) Dodałbym jeszcze informacje gdzie można dobrze zjeść za przyzwoitą cenę ;)
Obrazek użytkownika gość
Jestem za i nawet nie przeciw !
Obrazek użytkownika gość
Do Newquay dolecimy tez bez problemu z Londynu :)
Obrazek użytkownika kr3ciq_2
Możliwe, że coś przeoczyłem:) Jaka linia?
Obrazek użytkownika gość
Flybe z Gatwick i od polowy maja takze z Southend
Obrazek użytkownika Marszka
Dużo przydatnych informacji. Bardzo dobry pomysł z nowym cyklem! Więcej, więcej :)
Obrazek użytkownika gość
Super przygotowane! Wszystko dokładnie opisane, ekstra! :-)

Post new comment

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, a nie web-robotem i zapobiega wysyłaniu spamu.