sprawdź ceny lotów:

tag: cykl: 

autor artykulu: 

autor: retro1199

teaser: 

Czas na kolejny odcinek "loterowych inspiracji". Tym razem coś dla wielbicieli bajkowych krajobrazów, gór i wybitnie morskiego klimatu. Lofoty - archipelag położony u północnych wybrzeży Norwegii oferuje odwiedzającym widoki, jakich nie sposób spotkać nigdzie indziej. Strome skały wpadające wprost do morza, fiordy wcinające się w głąb lądu i malownicze rybackie osady na długo pozostaną w waszej pamięci.

 

W tekście znajdziecie informacje praktyczne pomocne w planowaniu wyjazdu.

 

rozwiniecie: 

Dlaczego Lofoty?

 

Odpowiedź na to pytanie, po obejrzeniu choćby kilku zdjęć krążących w internecie, nie powinna stanowić żadnego problemu. Jeśli kochacie naturę, a przemierzanie szlaków turystycznych  jest ulubioną formą spędzania przez Was wolnego czasu, to Lofoty są miejscem, które musicie odwiedzić. Piękno przyrody i niepowtarzalny morski klimat czynią ten archipelag wyjątkowym. Lofoty to mekka fotografów i ornitologów. Tych drugich ciągnie tu ze względu na ogromną kolonię ptaków morskich i możliwość uczestnictwa w orlim safari. W Lofotach zakochają się również amatorzy rybołówstwa, kajakarstwa morskiego i wspinaczki.

 

 

Na miejscu warto:

 

Zobaczyć, a najlepiej przepłynąć Trollfjord:

 

 

Odwiedzić położone na wyspie Moskenesøya - Reine - rybacką wioskę, której marina słynie ze swej fotogeniczności:

 

 

Amatorów fotografii nie powinno zabraknać również w Flakstad: 

 

 

Wziąć udział w orlim lub wielorybim safari:

 

Źródło: http://svinoya.no/

 

Źródło: http://nordnorge.com/

 

Spędzić noc w jednym z tradycyjnych domków rybackich zwanych Rorbu:

 

 

Poznać historię wikingów odwiedzając Muzeum Lofotr w Borg gdzie m.in. znajduje się największy na świecie (mierzący 83 metry długości) dom wikingów:

 

Źrodło: http://www.lofotr.no/

 

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych:

Dojazd / transport na miejscu:

 

Na Lofoty najlepiej dostać się z Bodø (promem) lub z Narvik (autobusem, wypożyczonym samochodem). Do obu miast lata z Oslo Norwegian, bilety doliczając transport do Oslo wychodzą jednak drogo. Tańszą alternatywą może być podróż z Trondheim, a dokładnie z samego lotniska (Vaernes) skąd odjeżdżają pociągi do Bodø. Podróż trwa długo (9:10h), jednak stracony czas rekompensują nam wspaniałe widoki za oknem. 

 

 

Koszty:

  • Przeloty Gdańsk - Trondheim - Gdańsk (Wizz Air) kupimy już za 78 PLN w obie strony.
  • Pociąg z lotniska do Bodø kosztuje zazwyczaj 127 PLN (249 NOK) w jedną stronę. Natomiast w promocji bilety były dostępne już za 50 PLN (99 NOK). Dostępne są na stronie nsb.no.
  • Prom z Bodø do Moskenes kosztuje 91 PLN (180 NOK) w jedną stronę, Værøy 85 PLN (167 NOK), a do Røst 103 PLN. Bilety dostępne są na stronie torghatten-nord.no.
  • Z lotniska Harstad/Narvik do Svolvær kursuje autobus (3h jazdy), przejazd kosztuje około 142 PLN (280 NOK, info z wikitravel). Więcej informacji: www.lofoten.info/en/bus.

Na miejscu (jak to w Norwegii) jest drogo. Za 0,5 l wody mineralnej zapłacimy ~16 PLN, chleb ~12 PLN, a obiad w restauracji np. ryba będzie nas kosztować często ponad 100 PLN. Drogie są również noclegi, za pokój 2os. w Svolvaer zapłacimy około 500 PLN. Dobrą alternatywę stanowić mogą kempingi. Za darmo natomiast spać możemy w namiocie, który rozbić należy co najmniej 150 metrów od domów. 

 

 

lista ofert: