sprawdź ceny lotów:

Tallin w pigułce - praktyczny poradnik na PDF-ie do wydruku na jednej kartce lub na tablet

Kolejny z serii poradników "w pigułce" w PDF-ie do wydruku na jednej kartce lub na tablet. Pierwsza stolica kaju bałtyckiego w naszej serii - Tallin. To małe, ale piekne i przytulne miasto, z Polską połaczone jest dzieki LOTowi oraz lądowo dzięki liniom autobusowym Simple Express. W poradniku praktyczne porady dotyczące dojazdu z lotniska, poruszania się po mieście oraz mapa największych atrakcji.

 

Wszystkie poradniki w PDF-ach dostępne są w głównym menu pod linkiem "PDF-Y"

Witamy nowego redaktora - BartoszM w naszym gronie! :)

Udostępniany przez nas PDF jest na dwóch stronach. Warto wydrukować go na obu stronach jednej kartki. Włożona np. w plastikową koszulkę będzie małym, wygodnym, podręcznym poradnikiem, który zmieści się w każdą kieszeń. 

 

   pobierz

(jeżeli chcesz zapisać plik na dysku, wejdź w powyższy link, kliknij w dokument prawym przyciskiem myszki i wybierz "zapisz jako")

 


Poniżej poradnik w wersji online:

Dojazd na lotnisko / z lotniska:
Z lotniska do centrum kursuje autobus linii 2 (lotnisko – centrum – przystań promowa). Odjaz z przysanku „1” na poziomie „0” przy parkingu. Bilet w jedną stronę za 1,6 EUR / 6,7 PLN (zakup u kierowcy). Autobus kursuje od 6:00 do 23:00, co 20 minut. Przejazd do centrum (przystanek A. Laikmaa naprzeciwko centrum handlowego Viru Keskus) trwa 15-20 minut. 

 

 

Komunikacja miejska / bilety: Tallin jest na tyle małym miastem, że w obrębie centrum można spokojnie poruszać się pieszo. Jeżeli jednak chcemy dotrzeć w dalsze rejony miasta, warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Bilet jednorazowy: 1,6 EUR / 6,7 PLN. Wygodną alternatywą jest e-ticket po doładowaniu karty smartcard: bilet jednorazowy: 1,1 EUR / 4,6 PLN, bilet dzienny: 3,0 EUR / 12,6 PLN (więcej: http://www.tourism.tallinn.ee/eng). Mapa poniżej na podstawie tego samego źródła.

 

 

 

 

 

 

 

Atrakcje Tallina:

  • Katedra NMP - wstęp wolny (wieża 5 EUR / 21 PLN)
  • Kościół Św. Olafa - wstęp 2 EUR / 8,4 PLN
  • Katariinakäik (Pasaż Św. Katarzyny) - wstęp wolny
  • Brama Viru i mury miejskie - wstęp 3 EUR / 12,6 PLN
  • Kiek in de Kök (Baszta kuchenna) - wstęp 4,5 EUR / 18,9 PLN
  • Prawosławna Katedra Św. Aleksandra Newskiego - wstęp wolny
  • SeaplaneHarbour (Lennusalam) - wstęp 10 EUR / 42 PLN

 

Tallin Card - Wiele atrakcji Tallina jest darmowych dla posiadaczy Tallin Card. Karta umożliwia darmowy wstęp do ponad 40 muzeów, oraz bezpłatny transport. Karta 24h kosztuje 24 EUR / 101PLN,  48h – 32 EUR / 134,4 PLN, 72h – 40 EUR / 168 PLN (więcej: http://www.tourism.tallinn.ee/eng/fpage/tallinncard).

 

Okolice Tallina - Jedną z atrakcji Estonii jest Park Narodowy Lahemaa (30 km na wschód od Tallina). Najlepszym sposobem dostania się tam z Tallina jest wypożyczenie samochodu (oferty na samochody.loter.pl). Można też dojechać autobusem do Palmse, z przesiadką w Viitna (więcej: http://www.tpilet.ee/en)

 

Promy do Helsinek - Rejs trwa około 2 godziny. Tallinksilja.com oferuje bilety od 20 EUR / 84 PLN.

 

 

 

 

 

 

 

Comments

Obrazek użytkownika oskiboski
Dla osób które były pytanko. Jakiś dobry bar z jedzeniem w okolicy dworca ?:)
Obrazek użytkownika gość
Dziękuję za Tallin!, pozdrawiam
Obrazek użytkownika gość
Super! Mozna liczyc tez na Ryge?:)
Obrazek użytkownika gość
Polecam również skansen pod Tallinem http://en.wikipedia.org/wiki/Estonian_Open_Air_Museum
Obrazek użytkownika gość
świetny jest hostel (Tallin School of Service Hostel) niedaleko dworca na ul Lastekodu. Śniadanie jest w formie szweckiego stolu, sa jajka, pyszna owsianka, chleb z serem, dzemami,miesem. Nam starczylo to na... caly dzien. Wszystko mozna jesc oczywiscie w nieograniczonej ilosci, do picia kawa, herbata, mleko, soki. WARTO.
Obrazek użytkownika Leszek.Warszawa
Dodam do tego że aby korzystać z komunikacji miejskiej najlepiej kupić kartę magnetyczną za 2 euro ( ważna 5 lat więc zostawiamy na następny pobyt w tym pięknym miescie). Bardzo ważny szczegół - bilet całodzienny należy zalogować w kasowniku przy każdym ( nie tylko pierwszym) wejsciu do pojazdu.
Obrazek użytkownika Leszek.Warszawa
I jeszcze pewna ciekawostka: Tory tramwajowe w Tallinie posiadają niemal nieznany w Europie rozstaw szyn 1067 mm. Nie słyszałem, by gdziekolwiek w Europie współcześnie istniała inna linia (tramwajowa lub kolejowa) o tej szerokości. Natomiast jest to powszechnie stosowany rozstaw w wielu krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Skąd taka szerokość w Tallinie? To dla mnie wielka zagadka...

Post new comment

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, a nie web-robotem i zapobiega wysyłaniu spamu.