sprawdź ceny lotów:

Helsinki w pigułce - praktyczny poradnik na PDF-ie do wydruku na jednej kartce lub na tablet

Kolejny odcinek z serii poradników "w pigułce" w PDF-ie do wydruku na jednej kartce lub na tablet. Tym razem opracowaliśmy stolicę i największe miasto Finlandii - Helsinki. Bezpośrednie przeloty z Polski oferuje Finnair. Przewoźnik jest też partnerem tego odcinka "PDF-ów" (konkurs z nagodami - szczegóły poniżej). W poradniku praktyczne porady dotyczące dojazdu z/do lotniska, poruszania się po mieście oraz mapa największych atrakcji.

Wszystkie poradniki w PDF-ach dostępne są w głównym menu pod linkiem "PDF-Y"


KONKURS:

By wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie: Do ilu miast w Chinach lata Finnair? (Uwaga: Hongkong zaliczamy do Chin). Informację znajdziecie m.in. na Finnair.com. Odpowiedź (samą cyfrę) nalezy przesłać e-mailem o tytule „konkurs Finnair” na adres [email protected]. Nagroda dla autora pierwszej, dziesiątej i dwudziestej piatej prawidłowej odpowiedzi. Z jednego adresu e-mailowego można wysłać tylko jedno zgłoszenie do konkursu. Do wygrania trzy zestawy gadżetów z logo Finnaira. 

 


Udostępniany przez nas PDF jest na dwóch stronach. Warto wydrukować go na obu stronach jednej kartki. Włożona np. w plastikową koszulkę będzie małym, wygodnym, podręcznym poradnikiem, który zmieści się w każdą kieszeń. 

 

   pobierz

(jeżeli chcesz zapisać plik na dysku, wejdź w powyższy link, kliknij w dokument prawym przyciskiem myszki i wybierz "zapisz jako")

 


Poniżej poradnik w wersji online:

 

Dojazd z/na lotnisko:  

Finnair City Bus: bilet w jedną stronę za 6,3 EUR / 26,5 PLN. Kursuje od 5 do 24, co 20 minut. Przejazd trwa 30 minut. Autobus dojeżdża do głównego dworca kolejowego (stanowisko 30). Więcej: media.finnair.com/files/pdf/FINNAIR_CITY_BUS_TIMETABLE.pdf

 


Z lotniska do centrum można również dojechać Airport Busem 615 4 EUR / 17 PLN w jedną stronę)

 

 

Komunikacja miejska:

W obrębie centrum można spokojnie poruszać się pieszo. Komunikacja miejskaj (metro, autobusy, tramwaje): bilet jednorazowy: 2,2 EUR / 9,2 PLN. Bilet 24h: 8,0 EUR / 33,6 PLN, 48h – 12 EUR / 50,4 PLN, 72h – 16 EUR / 67,2 PLN (więcej: https://www.hsl.fi/en). Alternatywą do biletu standardowego jest Mobile Ticket (SMS o treści A1) na numer: 16355. Bilet jest ważny 1h (z wyjątkiem nocnych autobusów). 

Helsinki Card

Karta umożliwia darmowy wstęp do głównych muzeów, oraz bezpłatny transport. Karta 24h kosztuje 39 EUR / 163,8 PLN,  48h – 51 EUR / 214,2 PLN, 72h – 61 EUR / 256,2 PLN

więcej: www.helsinkiexpert.com/helsinki_card/helsinki_card_information).

 

Atrakcje:

  • Katedra Helsińska - wstęp wolny 
  • Temppeliaukio – kościół w skale – wstęp wolny
  • Sobór Uspieński – wstęp wolny
  • Suomenlinna – twierdza morska – wstęp 6,5 EUR / 27,3 PLN + 12h bilet na prom 5,0 EUR/ 21,0 PLN
  • Seurasaari – skansen na wyspie – wstęp 8,0 EUR / 33,6 PLN (otwarty od 15.05 – 15.09)
  • Linnanmäki – park rozrywki – wstęp wolny w sezonie letnim, poza nim płatny zależnie od atrakcji (otwarty od 21.04 – 19.10)
  • Töölönlahti – wielki park miejski – wstęp wolny 
  • Sea Life Helsinki – wstęp 14,5 EUR / 60,9 PLN

 

 

 

Okolice Helsinek

Jedną z atrakcji blisko Helsinek jest Lohja (60 km na zachód od stolicy). To samo serce kultury Finów.  Możemy tam dojechać pociągiem i autobusem (kupując Duo Ticket (shop.vr.fi)

Warto odwiedzić najstarsze miasto – Turku (www.onnibus.fi) albo dotrzeć na archipelag Wysp Alandzkich (promy z Turku lub Helsinek - www.visitaland.com).

Z Helsinek również regularnie kursują promy do Tallina, rejs trwa 2h. Tallinksilja.com oferuje bilety od 20 EUR. 

Comments

Obrazek użytkownika gość
Akurat jutro będę w Helsinkach :-))) dziękuję!
Obrazek użytkownika macdik
Jeśli kupi się bilet RT na prom Helsinki-Tallin i powrót nastąpi tego samego dnia to płaci się właśnie te 20euro. W rzeczywistości ceny są troszkę wyższe, w zależności od rejsu.
Obrazek użytkownika gość
wielkość przewodnika adekwatna do ilości atrakcji, zabytków w tym mieście :)
Obrazek użytkownika Leszek.Warszawa
Praktyczna rada- bilety komunikacji miejskiej można kupić u kierowcy lub motorniczego, także całodzienne. To ważna informacja, bo np. w przystani promów można je było kupić tylko w jednym automacie - gigantyczna kolejka.
Obrazek użytkownika gość
a wejście do kościoła w skale od niedawna jest biletowane - 3 euro :)

Post new comment

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, a nie web-robotem i zapobiega wysyłaniu spamu.