sprawdź ceny lotów:

Adres komentarza

Kolejny odcinek z serii poradników "w pigułce" w PDF-ie do wydruku na jednej kartce lub na tablet. Tym razem, wedle waszych życzeń na Facebooku, opracowaliśmy Stambuł. Ostatnio w bardzo dobrych cenach można tam dolecieć Wizz Airem przez Budapeszt. To też świetna baza wypadowa np. na Bliski czy Daleki Wschód. W poradniku praktyczne porady dotyczące dojazdów z lotnisk Stambuł (IST) i Sabiha (SAW), poruszania się po mieście oraz mapa największych atrakcji.

 

Wszystkie poradniki w PDF-ach dostępne są w głównym menu pod linkiem "PDF-Y"

Udostępniany przez nas PDF jest na dwóch stronach. Warto wydrukować go na obu stronach jednej kartki. Włożona np. w plastikową koszulkę będzie małym, wygodnym, podręcznym poradnikiem, który zmieści się w każdą kieszeń. 

 

   pobierz

(jeżeli chcesz zapisać plik na dysku, wejdź w powyższy link, kliknij w dokument prawym przyciskiem myszki i wybierz "zapisz jako")

 


Poniżej poradnik w wersji online:

 

Dojazd na /z lotniska Stambuł - IST (LOT i Turkish Airlines):

 

Najtańszym i najłatwiejszym sposobem dostania się do centrum miasta (Aksaray) jest przejazd metrem. Stacja znajduje się w podziemiach terminalu. Przejazd do Aksaray trwa około 30 minut i kosztuje 3 TYR / 4,1 PLN. Żeton do kupienia w automacie „jetonmatik” na stacji (Istanbulkart - info dalej). Z Aksaray 4 przystanki tramwajem T1 do Sultanahmed (Błękitny Meczet i Hagia Sofia). 

 

 

 

Dojazd na/z lotniska Sabiha Gokcen (Wizz Air, Pegasus):

Autobus Havatas do Placu Taksim (hotel Divan) za 12 TRY / 17 PLN. Przejazd trwa około półtorej godziny. Odjazdy co pół godziny. Autobus Havatas do Kadikoy (przystań promowa w azjatyckiej części miasta) za 8 TRY / 11 PLN. Przejazd trwa około godzinę. Odjazdy co pół godziny. Więcej na havatas.com. Z Kadikoy prom do centrum (Eminonu - most Galata) za 2 TRY / 2,8 PLN.

 

 

 

Komunikacja miejska:
Istanbulkart (do kupienia w automatach i w kioskach)– karta na którą można ładować kredyty na przejazdy metrem, tramwajem, autobusem czy promem. Koszt samej karty 10 TRY / 14 PLN. Kupując 10 przejazdów płacimy 2,8 TRY / 3,9 PLN za przejazd. Pierwsza podróż 1,95 TRY / 2,7 PLN. Żetony (jeton) na pojedynczy przejazd kosztują 3 TRY / 4,1 PLN. 

 

 

 

 

 

 

Wstępy do wybranych atrakcji:

  • Hagia Sofia: 25 TRY / 35 PLN
  • Błękitny Meczet: bezpłatnie
  • Muzeum Archeologiczne: 10 TRY / 14 PLN
  • Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej:  10 TRY / 14 PLN
  • Wieża Galata: 10 TRY / 14 PLN

 

 

 

Comments

Obrazek użytkownika gość
Super!!! Na pewno się przyda we wrześniowej podróży :) Ja jeśli chodzi o dojazd do Istambułu skorzystałem z taniego lotu do Burgas, stamtąd autobusem do miejsca docelowego. Powrót Pegasusem do Lwowa i busikiem do Warszawy. Całość wyniosła mnie około 460 zł :) Gorąco polecam!
Obrazek użytkownika oskiboski
Ja od siebie polecam Paprika Hostel na placu Taksim. Tani,czysty,blisko autobusu z lotniska. Wszędzie blisko no i dość tanio przez hostelbookers. P.s Można spać pierwszą noc za butelkę Żubrówki :D
Obrazek użytkownika gość
Ja od siebie raczej nie polecam noclegów na Sultanahmet. Ceny typowo zachodnioeuropejskie. Niemniej jednak samo miasto warte odwiedzenia i polecenia! :-) Więcej o Stambule w piśmie i obrazku: http://www.wnieznane.pl/stambul,15
Obrazek użytkownika macdik
Stambuł jest piękny, ale nie zimą :-/ paskudnie zimno i deszczowo :-/
Obrazek użytkownika gość
Proszę o mały update- aktualnie jestem w Stambule i koszt jednego żetonu na przejazd to 4 liry a i mapa metra wydaje się trochę nieaktualna gdyż w metrze w pociągu jest narysowane że czerwona i zielona linia razem kończą się na Yenikapi.
Obrazek użytkownika gość
Witam, Mieszkam w Istambule i jeżeli potrzebujecie jakieś pomocy to możecie śmiało pisać. Na drobne pytania odpowiem bez problemu :) Jeśli ktoś nie zna języka angielskiego lub boi się wyruszyć do kilkunastomilionowego miasta po raz pierwszy to służę pomocą na miejscu. Pomogam w zakupie biletów lotniczych,rezerwacji i sprawdzeniu hotelu/hostelu, wynajmie samochodu itp. Zadbam również o to aby każda osoba korzystająca z moich usług mogła na miejscu spróbować wszystkiego co oferuje prawdziwa Turcja a nie jej turystyczny zamiennik. Na życzenie mogę zorganizować również luksusową wersję zwiedzania. Kończę studia w Istambule a pomoc turystyczna pozwala mi na częściowe pokrycie kosztów. W związku z tym mogę poświęcić całe Soboty, Niedziele,Poniedziałki oraz resztę dni tygodnia od godziny 13:00. Zapraszam do kontaktu: [email protected] P.S. Pomagam również w nieturystycznych zakupach oraz imporcie do polski.
Obrazek użytkownika gość
czy kupować walutę turecką w Polsce czy tam wymienić dolary lub Euro?
Obrazek użytkownika gość
W Polsce (Kraków) nie mieli na wymianę. Lubią tam zarówno euro jak i dolary :))
Obrazek użytkownika gość
jednorazowy żeton na metro kosztuje już 4 liry
Obrazek użytkownika gość
wstepy też już są droższe (maj, 2015r.): Hagia Sofia: 30 TRY Wieża Galata: 25 TRY Cysterna Bazyliki: 25 TRY
Obrazek użytkownika JackStefan
Dzień Dobry :) zapis jest z 2014 roku, jaka jest sytuacja teraz np. przyjazd koniec września 2016 na +/- tydzień? Pozdrawiam Jacek /[email protected]/
Obrazek użytkownika adim
Ja wybieram się do Stambułu w czerwcu tego roku i dla mnie ta mapka jest bardzo pomocna. Co gdzie i jak.

Post new comment

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, a nie web-robotem i zapobiega wysyłaniu spamu.