sprawdź ceny lotów:

Adres komentarza

Po przerwie przygotowaliśmy dla Was kolejne Loterowe inspiracje. Tym razem przedstawimy Wam region, w którym zakocha się każdy wrażliwy na piękno przyrody amator górskich wycieczek. Przedstawiamy Wam Swanetię - wysokogórski region Gruzji. Jej część - Górna Swanetia - wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO za swą unikalną kulturę, liczne zabytkowe cerkwie oraz symbol regionu - baszty obronne.

 

W tekście znajdziecie informacje praktyczne pomocne w planowaniu wyjazdu.

 

Dlaczego Swanetia?


W odpowiedzi na to pytanie pomocne mogą być mapy. Swanetia swoją wyjątkowość zawdzięcza bowiem przede wszystkim położeniu. Położeniu w izolacji, dzięki któremu w tym regionie rozwinęła się unikalna kultura oparta na rodzinnych klanach. Chociaż formalnie związana z rządem w Tbilisi, Swanetia zachowuje swoje odrębności m.in. język swański używany przez zamieszkujących nią Swanów.

 

googlemaps.com

 

Swanetię osłaniają góry. Drogę do Mestii, którą widzicie poniżej wybudowano dopiero w 1937 roku! Dzięki swemu położeniu region ten stanowi rewelacyjne miejsce do uprawiania turystyki górskiej. Pokryte licznymi lodowcami Góry Swaneckie należące do Kaukazu Wielkiego wprowadzą w osłupienie każdego miłośnika górskich krajobrazów. 

 

googlemapis.com

 

Na miejscu warto:

 

Odwiedzić Mestię: stolicę regionu, a w niej m.in. Muzeum Historii i Etnografii Swanetii:

 

wikipedia.org

 

wikipedia.org

 

Zajrzeć do jednej z datowanych na XII wiek wież pełniących niegdyś funkcje zarówno obronne, jak i mieszkalne:

 

wikipedia.org

 

Dojechać do Uszguli, by ujrzeć górujący nad regionem masyw Szchary (5068 m n.p.m,) - najwyższego szczytu Gruzji i trzeciego co do wysokości szczytu Kaukazu:

 

northcaucasusland.wordpress.com

 

Wynająć miejscowego przewodnika i udać sie na trekking. Do wyboru mamy wiele niesamowitych widokowych tras m.in. z Mestii: pod lodowiec Chalaadi, do jeziora Koruldi, do Mazeri, czy do Mami:

 

outdoorukraine.com

 

Zobaczyć na własne oczy Matterhorn Kaukazu, czyli Uszbę (4710 m n.p.m):

 

summitpost.org

 

Po wyczerpującym trekkingu spróbować miejscowych specjałów m.in. Kubdari:

 

georgianjournal.ge

 

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych znajdziecie na:

oraz na blogach podróżniczych np.:

Dojazd / transport na miejscu / zakwaterowanie:

 

Do Gruzji tanio dolecimy samolotem.

  • Z Warszawy na pokładzie Wizz Aira (wyloty w niedziele i środy) polecimy do Kutaisi. Bardzo dobre ceny na ten kierunek to 100-200 PLN poza sezonem i 200-300 w lecie (bagaż nadawany dodatkowo płatny). Można też dostać się do Tibilisi na pokładzie naszego narodowego przewoźnika (LOT), bilety w promocjach typu szalona środa można było kupić za około 450-700 PLN.
  • Z Katowic na pokładzie Wizz Aira (piątek, poniedziałek) do Kutaisi. Połączenie jest zawieszane na zimę. Na tej trasie zarejestrowaliśmy rekord cenowy, bilety do Kutaisi można było bowiem kupić za 93 PLN! Dobre ceny kształtują się podobnie jak na trasie z Warszawy.

Na miejscu, jak i w całej Gruzji, najlepiej poruszać się marszrutkami. 

  • Kutaisi - Zugdidi 6 GEL (10 PLN)
  • Zugdidi - Mestia 15-20 GEL (25-35 PLN)
  • Jest również możliwość dolotu z lotniska Natakhtari do Mestii około 100 GEL (170 PLN w obie strony). Loty oferuje Serviceair samolotami LET 410-UVP w poniedziałki, środy i piątki. Cena lotu zawiera transfer z/do Tbilisi. Loty można rezerwować na www.vanillasky.ge
  • Do Uszguli z Mestii należy wynająć auto z kierowcą. Koszt w obie strony to około 150-200 GEL (250 - 340 PLN).

Najlepszą bazą noclegową w Swanetii jest niewątpliwie Mestia. Znajdziecie tu zarówno prywatne kwatery, pensjonaty jak i bardziej komforowe hotele. Za nocleg w dobrych warunkach nie powininiście zapłacić więcej niż ~20 - 25 GEL (35 - 42 PLN).

 

Comments

Obrazek użytkownika gość
"Za nocleg w dobrych warunkach nie powininiście zapłacić więcej niż ~20 - 25 GEL (35 - 42 PLN)" - dobre warunki to pojęcie względne. Dla jednego to będzie własny pokój w hotelu, ze śniadaniem, darmowym wifi, bankomatem na terenie hotelu i punktem oferującym lokalne wycieczki, a dla innych to łóżko w 20-osobowym pokoju. Jestem turystą bliżej tej pierwszej grupy i szczerze mówiąc nie chce mi się wierzyć żeby za własny pokój hotelowy kasowali 40 zł. Bardziej chyba 140?
Obrazek użytkownika kr3ciq_2
<p>Pierwszy z brzegu świetnie oceniany guest house na bookingu, podziel sobie cenę na 2:</p><p>&nbsp;</p><p><img src="/sites/default/files/u3812/go.JPG" width="610" height="171"></p><p>&nbsp;</p><p>Dzięki retro, poprawiłem.</p>
Obrazek użytkownika retro1199
Kr3ciq, nie ma czegoś takiego jak TIBILISI. TBILISI, a i owszem.
Obrazek użytkownika retro1199
Na szczęście takich turystów jest mało w Gruzji. W Mestii masz śliczny, nowiutki pensjonat o wysokim standardzie za ok 80zł ze śniadaniem za noc.
Obrazek użytkownika gość
@kr3ciq Masz rację. Problem w tym, że prawie wszystkie tańsze oferty na booking.com mają pokoje ze wspólną łazienką. Najtańszy pokój z łazienką udało się znaleźć za ponad 80 zł (co uważam i tak za dobrą ofertę), a dobry standard pokoi zaczyna się od 100 zł za noc.
Obrazek użytkownika gość
zarezerwowałem wczoraj pokój w Mestii dwuosobowy za ok 100 zł za dobe. to bardzo atrakcyjna cena, wychodzi niecałe 50 zł od osoby. pokój ładny, czysty i z pięknymi widokami
Obrazek użytkownika gość
Jak jesteś turystą z wyższej półki to zamień ten portal na biuro podróży i nie zaśmiecaj postu!!!!!
Obrazek użytkownika kr3ciq_2
Dyskusja w komentarzach sprowadzona została do ostatniego zdania artykułu. Loterowe inspiracje powstają by ZAINSPIROWAĆ Was do podróży w mniej znany zakątek świata, nie zaś by wyłożyć Wam na tacy konkretne zakwaterowanie w konkretnym miejscu. Każdy śpi jak lubi, i jak mu portfel pozwala.
Obrazek użytkownika gość
Super inspiracja! Dodaje do mojej listy planowanych wyjazdów. Dzięki! :)
Obrazek użytkownika gość
@gość - 2015-04-14 22:21 Gdyby ktoś był turystą z wyższej półki to nawet by nie wchodził na takie strony. A to, że ktoś chce spędzić urlop w godnych warunkach nie znaczy, że jest turystą z wyższej półki. Najwyraźniej myślisz, że turyści dzielą się albo na takich co latają Ryanairem + korzystają z couchsurfingu i takich co latają w biznes klasie i sypiają w Hiltonie. Nie widzisz nic pomiędzy, a właśnie takich turystów jest najwięcej.
Obrazek użytkownika gość
@kr3ciq W PEŁNI się zgadzam
Obrazek użytkownika dawidcyt
Zainspirowany Twoją propozycją (DZIĘKI :) ) wybrałem się do Swanetii. Jest prześliczna, 5 dni to za mało żeby ogarnąć te cudowne dzikie góry. Jeśli chodzi o kwatery to za 40-50 Lari (65-70 zł) mieliśmy pokój dwuosobowy z łazienką, śniadanie 10 Lari (16 zł) w pensjonacie obiad tyle samo (jedzenie pyszne) piwo w barze 3,5 Lari (w sklepie 3 Lari). Do tego co pisałeś niestety droższy jest transport marszrutkami (dużo turystów i pewnie dlatego) z lotniska w Kutaisi do Mestii 40 Lari - z Mestii do Batumi 30 Lari ale to i tak dobra cena. Pociąg z Batumi do Kutaisi 2 Lari :) ale 4 godziny jazdy. Polecam podróż do Uszguli i wycieczkę konną pod lodowiec Szchary. Za rok jadę znów :) Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.
Obrazek użytkownika zplecakiem
Polecam trochę wpisów o Gruzji http://zplecakiem.pl/category/gruzja/
Obrazek użytkownika Jakubb
A jak z dotarciem z Tbilisi? Ile by to zajęło czasu?

Post new comment

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, a nie web-robotem i zapobiega wysyłaniu spamu.