sprawdź ceny lotów:

Adres komentarza

Prezentujemy Wam kolejny poradnik z cyklu "TOP 5 wypadów" z wybranego miasta. Tym razem proponujemy tzw. day-tripy z Mediolanu. Poradnik ten będzie dołączany do artykułów z ofertami przelotów do Bergamo, do którego niewielkim kosztem (od 78 PLN w obie strony) dolecimy bezpośrednio samolotami przewoźnika Wizz Air lub Ryanair z Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania, Gdańska i Wrocławia. Praktyczne informacje na temat dojazdu do Mediolanu z Bergamo znajdziecie w naszym przewodniku PDF: Mediolan i Bergamo w pigułce.

 

 

1. Brescia

 

 

 

Zanurzona w pięknym krajobrazie Lombardii, Brescia może zaoferować nam prawdziwą włoską atmosferę w otoczeniu bogatego dziedzictwa historii i sztuki. Odwiedzający mogą liczyć na wyjątkowe chwile w czasie spacerów wśród uroczych wąskich uliczek tego miasta. Niewielka odległość oraz łatwy dojazd z Mediolanu sprawia, że miasto te jest szczególnie polecane jako urozmaicenie podróży po północnej Italii.

 

Zabytki:

 • Plac Loggia i Vittoria
 • Capitolium
 • Zamek
 • Stara i Nowa Katedra
 • Bazylika San Salvatore

 

Dojazd:

 

Do Brescii dostaniemy się pociągami TrenItalia, linia Regionale. Koszt biletu w jedną stronę to 7 EUR (ok. 30 PLN). Czas podróży około 1h. Odjazdy z dworca Milano Centrale. Częstotliwość kursowania pociągów co 1-3h pozwoli nam na bezproblemowe zaplanowanie jednodniowego wypadu. Bilety do kupienia na stronie www.trenitalia.com (bilety na linie Regionale są dodawana do systemu na 7 dni przed przejazdem). 

 

Przykładowa podróż:

 

Wyjazd z Milano Centrale o godzinie 8:25, powrót z Brescia o 20:25

 

 

 

2. Parma

 

 

 

Miasto te znane jest głównie z produkowanych tu sera Parmezu i szynki Prosciutto di Parma. Oprócz rozkoszy dla podniebienia, Parma oferuje podziwianie niesamowitych zabytków, w tym Katedry romańskiem z freskami Antonio da Corregio. Podczas podróży musimy także pamiętać o odwiedzeniu wielu wspaniałych kompleksów pałacowych. 

 

 

Zabytki:

 • Katedra romańska wraz z sąsiadującym Baptysterium
 • Pałac Pilotta
 • Pałac Giardino
 • Pałac Governatore
 • Park Ducale
 • Sanktuarium Santa Maria
 • Forteca

 

Dojazd:

 

Do Parmy dostaniemy się pociągami TrenItalia, linia Regionale Veloce. Koszt biletu w jedną stronę to 10.55 EUR (ok. 45 PLN). Czas podróży około 1.5h. Odjazdy z dworca Milano Centrale. Częstotliwość kursowania pociągów co 1-2h pozwoli nam na bezproblemowe zaplanowanie jednodniowego wypadu. Bilety do kupienia na stronie www.trenitalia.com (bilety na linie Regionale są dodawana do systemu na 7 dni przed przejazdem). 

 

Przykładowa podróż:

 

Wyjazd z Milano Centrale o godzinie 7:15, powrót z Parma o 21:05

 

 

 

 

3. Genua

 

 

 

Genua to przede wszystkim ważne miasto portowe. Po zwiedzeniu nabrzeża warto przespacerować się romantycznymi uliczkami starego miasta i podziwiać piękne, włoskie zabytki. Obowiązkowym celem jest także sąsiadująca wioska Boccadesse (przedstawioan na zdjęciu). W Genui znajduje się też jedno z największych w Europie akwarium. Możliwość zobaczenia fok, delifnów czy rekinów sprawia, że jest to świetne miejsce zabawy dla całej rodziny.

 

Zabytki:

 • Aleja Garibaldi wraz z pałacami: Doria Turis, Bianco, Rosso
 • Dom Krzysztofa Kolumba
 • Stary Port wraz z akwarium
 • Latarnia morska
 • Boccadesse - sąsiadująca urocza miejscowość 
 • Porta Soprana
 • Pałac Dożów

 

Dojazd:

 

Do Genovy dostaniemy się pociągami TrenItalia, linia Regionale. Koszt biletu w jedną stronę to 13 EUR (ok. 56 PLN). Czas podróży około 2h. Odjazdy z dworca Milano Centrale. Częstotliwość kursowania pociągów co 1-2h pozwoli nam na bezproblemowe zaplanowanie jednodniowego wypadu. Bilety do kupienia na stronie www.trenitalia.com (bilety na linie Regionale są dodawana do systemu na 7 dni przed przejazdem). 

 

 

Aby dostać się do sąsiadującego z Genovą Boccadesse, należy skorzystać z transportu miejskiego. Możemy wybrać dojazd pociągiem, ze stacji Genova Piazza Principe lub Genova Brignole do Stacji  Genova Sturla – do popularnych kolorowych domków nad wybrzeżem pozostanie nam zaledwie 20 minut spaceru. Koszt biletu to 1.5 EUR, czas podróży około 5 minut.

 

Przykładowa podróż:

 

Wyjazd z Milano Centrale o godzinie 7:25, powrót z Genova Piazza Principe o 21:46

 

 

 

 

4. Jezioro Garda

 

 

 

Największe i najczystsze jezioro Włoch. Położone Położone jest między Brescią a Veroną. Tereny otaczające jezioro są częstym celem miłośników rowerów – przygotowany trasy zapierają dech w piersiach. Mimo, że zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej znajdują się już wysokie góry włoskich Alp, klimat nad jeziorem jest bardzo przyjazny – to dobra alternatywa dla włoskiego wybrzeża morskiego.

 

Najciekawsze miasta położone nad jeziorem Garda:

 • Malcesine + szczyt Monte Baldo + zamek Scaligerów)
 • Lazise
 • Riva del Garda
 • Gargnano
 • Albisano
 • Peschiera
 • Manerba
 • Arco
 • Sirmione

Dojazd:

 

Do Peschiera del Garda dostaniemy się pociągami TrenItalia, linia Regionale. Koszt biletu w jedną stronę to 9.9 EUR (ok. 43 PLN). Czas podróży około 1.5h. Odjazdy z dworca Milano Centrale. Wysiadamy na stacji Peschiera del Garda. Częstotliwość kursowania pociągów co około 1h pozwoli nam na bezproblemowe zaplanowanie jednodniowego wypadu. Bilety do kupienia na stronie www.trenitalia.com (bilety na linie Regionale są dodawana do systemu na 7 dni przed przejazdem).

 

Przykładowa podróż:

 

Wyjazd z Milano Centrale o godzinie 7:25, powrót z Peschiera o godz. 20:55

 

 

Transport na miejscu:

 

Po wschodnim wybrzężu jeziora Garda kursują regularne autobusy przewoźnika ATV. Linie 183 i 184 kursują na trasie Peschiera  - Riva d. Garda, po drodze zatrzymując się m.in. w Lazise, Garda, Bardolino oraz Malcesine. Więcej informacji, rozkłady jazdy na stronie http://www.atv.verona.it ( możliwość wyboru języka angielskiego). Warto zaopatrzyć się w bilet całodobowy – do kupienia u kierowcy autobusu za 13 EUR.

Aby dostać się do Sirmione z Peschiery należy skorzystać z przejazdu autobusem linii 26 przewoźnika Arriva (inne bilety niż na busy firmy ATV). Odjazd z Piazza Carducci – Centro. Przejazd zajmuje około 20 minut. Więcej informacji na stronie www.arriva.it/home/trasportibrescia.

 

 

 

5. Jezioro Como

 

 

 

Najgłębsze jezioro we Włoszech. Charakterystyczny kształt odwróconej litery Y, dzieli jezioro na 3 części: Ramo di Como, Lago di Lecco oraz Ramo di Colico. Do odwiedzenia najciekawszych miast  warto skorzystać z transportu promem. Piękno Jeziora Como wykorzystane zostało także w takich filmach jak Casino Royale czy Gwiezdne Wojny: Atak klonów.

 

 

Najciekawsze miasta położone nad jeziorem:

 • Varenna 
 • Bellagio
 • Lenno z Villa del Balbianello
 • Lecco

Dojazd:

 

Do Varenny dostaniemy się pociągami TrenItalia, linia Regionale. Koszt biletu w jedną stronę to 6.5 EUR (ok. 28 PLN). Czas podróży około 1h. Odjazdy z dworca Milano Centrale. Wysiadamy na stacji Varenna – Esino. Częstotliwość kursowania pociągów co 1-2h pozwoli nam na bezproblemowe zaplanowanie jednodniowego wypadu. Bilety do kupienia na stronie www.trenitalia.com (bilety na linie Regionale są dodawana do systemu na 7 dni przed przejazdem). 

 

Transport na miejscu:

 

Do Bellagio można dostać się promem z Varenny. Czas przepływu wynosi około 15 minut. Koszt biletu w jedną stronę to 4.6 EUR. Więcej informacji pod adresem www.navigazionelaghi.it.

Miejscowość Lenno położona jest na drugim brzegu jeziora Como. W tym przypadku także należy skorzystać z transportu promem z Bellagio. Szczegóły jak powyżej.

Odwiedzenie tych 3 miast w jednej podróży wiąże się jednak z koniecznością noclegu w tych okolicach.

Miasto Lecco leży po drodze między Mediolanem a Varenną, warto zaplanować podróż do Varenny (lub drogę powrotną) tak, aby spędzić tu około 3 godzin (rozłożenie trasy Milano – Varenna na dwa bilety – z Milano do Lecco, a następnie Lecco - Varenna)

 

Przykładowa podróż:

 

Wyjazd z Milano Centrale o godzinie 8:20, powrót z Varenna - Esino o 21:37.

 

 

 

 

 

 

Comments

Obrazek użytkownika gość
Fajne
Obrazek użytkownika gość
dzięki za wpis!
Obrazek użytkownika gość
Super Cos nowego
Obrazek użytkownika gość
Najgłębsze jezioro Włoszech. Ręce opadają!
Obrazek użytkownika gość
Fajna inspiracja :)

Post new comment

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, a nie web-robotem i zapobiega wysyłaniu spamu.