sprawdź ceny lotów:

tag: cykl: 

autor artykulu: 

autor: gość (anonim)

teaser: 

Po przerwie przygotowaliśmy dla Was kolejne Loterowe inspiracje. Tym razem przedstawimy Wam region, w którym zakocha się każdy wrażliwy na piękno przyrody amator górskich wycieczek. Przedstawiamy Wam Swanetię - wysokogórski region Gruzji. Jej część - Górna Swanetia - wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO za swą unikalną kulturę, liczne zabytkowe cerkwie oraz symbol regionu - baszty obronne.

 

W tekście znajdziecie informacje praktyczne pomocne w planowaniu wyjazdu.

 

rozwiniecie: 

Dlaczego Swanetia?


W odpowiedzi na to pytanie pomocne mogą być mapy. Swanetia swoją wyjątkowość zawdzięcza bowiem przede wszystkim położeniu. Położeniu w izolacji, dzięki któremu w tym regionie rozwinęła się unikalna kultura oparta na rodzinnych klanach. Chociaż formalnie związana z rządem w Tbilisi, Swanetia zachowuje swoje odrębności m.in. język swański używany przez zamieszkujących nią Swanów.

 

googlemaps.com

 

Swanetię osłaniają góry. Drogę do Mestii, którą widzicie poniżej wybudowano dopiero w 1937 roku! Dzięki swemu położeniu region ten stanowi rewelacyjne miejsce do uprawiania turystyki górskiej. Pokryte licznymi lodowcami Góry Swaneckie należące do Kaukazu Wielkiego wprowadzą w osłupienie każdego miłośnika górskich krajobrazów. 

 

googlemapis.com

 

Na miejscu warto:

 

Odwiedzić Mestię: stolicę regionu, a w niej m.in. Muzeum Historii i Etnografii Swanetii:

 

wikipedia.org

 

wikipedia.org

 

Zajrzeć do jednej z datowanych na XII wiek wież pełniących niegdyś funkcje zarówno obronne, jak i mieszkalne:

 

wikipedia.org

 

Dojechać do Uszguli, by ujrzeć górujący nad regionem masyw Szchary (5068 m n.p.m,) - najwyższego szczytu Gruzji i trzeciego co do wysokości szczytu Kaukazu:

 

northcaucasusland.wordpress.com

 

Wynająć miejscowego przewodnika i udać sie na trekking. Do wyboru mamy wiele niesamowitych widokowych tras m.in. z Mestii: pod lodowiec Chalaadi, do jeziora Koruldi, do Mazeri, czy do Mami:

 

outdoorukraine.com

 

Zobaczyć na własne oczy Matterhorn Kaukazu, czyli Uszbę (4710 m n.p.m):

 

summitpost.org

 

Po wyczerpującym trekkingu spróbować miejscowych specjałów m.in. Kubdari:

 

georgianjournal.ge

 

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych znajdziecie na:

oraz na blogach podróżniczych np.:

Dojazd / transport na miejscu / zakwaterowanie:

 

Do Gruzji tanio dolecimy samolotem.

  • Z Warszawy na pokładzie Wizz Aira (wyloty w niedziele i środy) polecimy do Kutaisi. Bardzo dobre ceny na ten kierunek to 100-200 PLN poza sezonem i 200-300 w lecie (bagaż nadawany dodatkowo płatny). Można też dostać się do Tibilisi na pokładzie naszego narodowego przewoźnika (LOT), bilety w promocjach typu szalona środa można było kupić za około 450-700 PLN.
  • Z Katowic na pokładzie Wizz Aira (piątek, poniedziałek) do Kutaisi. Połączenie jest zawieszane na zimę. Na tej trasie zarejestrowaliśmy rekord cenowy, bilety do Kutaisi można było bowiem kupić za 93 PLN! Dobre ceny kształtują się podobnie jak na trasie z Warszawy.

Na miejscu, jak i w całej Gruzji, najlepiej poruszać się marszrutkami. 

  • Kutaisi - Zugdidi 6 GEL (10 PLN)
  • Zugdidi - Mestia 15-20 GEL (25-35 PLN)
  • Jest również możliwość dolotu z lotniska Natakhtari do Mestii około 100 GEL (170 PLN w obie strony). Loty oferuje Serviceair samolotami LET 410-UVP w poniedziałki, środy i piątki. Cena lotu zawiera transfer z/do Tbilisi. Loty można rezerwować na www.vanillasky.ge
  • Do Uszguli z Mestii należy wynająć auto z kierowcą. Koszt w obie strony to około 150-200 GEL (250 - 340 PLN).

Najlepszą bazą noclegową w Swanetii jest niewątpliwie Mestia. Znajdziecie tu zarówno prywatne kwatery, pensjonaty jak i bardziej komforowe hotele. Za nocleg w dobrych warunkach nie powininiście zapłacić więcej niż ~20 - 25 GEL (35 - 42 PLN).

 

lista ofert: 

typ artykulu: 

podróże / turystyka / ciekawostki / filmy itp.