sprawdź ceny lotów:

autor artykulu: 

teaser: 

Pięćdziesiąt, dwadzieścia, dziesięć metrów. Przyziemienie. Huk uderzenia, obłok dymu spod opon. Kolejne lądowanie. Kiedy zadowoleni z udanego lotu opuszczamy pokład samolotu, często nie zdajemy sobie sprawy, że kilka metrów pod nami znajduje się cichy bohater właśnie odbytego lotu.

 

Opony lotnicze nie mają łatwego zadania. Podpierają zarówno lekkie awionetki, jak i ciężkie samoloty transportowe. Amortyzują lądowania na gładkich pasach, jak i poza nimi. Odpowiadają za bezpieczeństwo nasze i maszyny.

 

rozwiniecie: 

Opony lotnicze muszą znosić olbrzymie obciążenia, począwszy od kołowania i pokonywania ostrych skrętów na lotnisku, po start, lot i lądowanie. W momencie startu, opony rozpędzają się od 0 do ponad 250 km/h. W tym czasie nagrzewają się do ponad 100oC. W czasie lotu opony stygną do temperatury panującej na zewnątrz samolotu, czyli około -50oC. Podczas lądowania w ciągu sekundy rozpędzają się znów do około 250 km/h i błyskawicznie nagrzewają. Jednocześnie muszą wyhamować samolot – zwykle na odcinku około 1500m (na przykładzie Airbusa A330).

 

 

Praca opon i podwozia podczas lądowania

Źródło: http://www.youtube.com/user/flugsnug/videos

 

Opony lotnicze to bezdętkowe opony radialne wypełnione azotem. Jest to o tyle ważne, że azot jest niepalny i niewrażliwy na różnice temperatury. Dawniej w lotnictwie używane były opony diagonalne. Miały jednak bardzo niewielką trwałość i zużywały się bardzo szybko. Wymiana była niezbędna co 20 lądowań. Dlatego od lat 90-tych używa się bardziej wytrzymałych opon radialnych.

 

Współczesna lotnicza opona radialna 

Źródło: aviationknowledge.wikidot.com

 

Paradoksalnie opony lotnicze zużywają się najbardziej nie w czasie lądowania, kiedy przy przyziemieniu spod kół wydobywa się obłok dymu, lecz podczas szybkich przejazdów po drogach kołowania i przy ostrych skrętach. A skoro się zużywają, to tak samo jak w samochodach muszą być okresowo wymieniane. Jak często ? To zależy od ilości lądowań, zużycia bieżnika i innych uszkodzeń opony. Dlatego po każdym locie kapitan, czy pierwszy oficer obchodzi samolot i wizualnie sprawdza stan maszyny – w tym również opony. Średnio opony takich samolotów jak Boeing 777 zmienia się co 6 miesięcy, lub co 150-200 lądowań.

 

 

Okresowa inspekcja podwozia Boeinga 767

Źródło: http://aleksanderprugar.blogspot.com/

 

Wielkie koncerny oponiarskie, takie jak Michelin, Goodyear, czy Dunlop, związane są z przemysłem lotniczym od wielu lat. Ich produkty muszą spełniać najwyższe wymagania w zakresie obciążeń, wagi, osiągów i trwałości. Nic dziwnego skoro były i są używane w lotnictwie cywilnym, wojskowym, promach kosmicznych i łazikach księżycowych. Opony są gruntownie testowane na wiele awaryjnych sytuacji. Muszą wytrzymać chwilowe obciążenie do 80 ton, prędkość do 640 km/h i przyspieszenie do 12,5 m/s2.

 

 

Ciężkie lądowanie na lotnisku polowym

Źródło: avioners.net

 

Najnowsze opony radialne Michelin Air X zostały stworzone w oparciu o technologię Near Zero Growth (NZG). W ogumieniu zastosowano kord kompozytowy, wykonany z nylonu oraz włókien aramidowych, co wydłuża żywotność produktu. Zwiększona wytrzymałość bieżnika pod względem ścieralności umożliwia rzadszą zmianę opon, co pozwala zredukować koszty.

 

Opony do promów kosmicznych były ekstremalnie drogie – po 70,000 USD za sztukę i były używane tylko jeden raz. Na szczęście opony do popularnych samolotów pasażerskich są dużo tańsze. Przykładowo opona do podwozia głównego Boeinga 777-300ER w rozmiarze 50 x 20 R22 waży 99,1 kg i kosztuje około 4000 PLN. Wymiana takiej opony, nawet w tak dużym samolocie, jest stosunkowo prosta. Wymagany jest mocny podnośnik, kilku techników i po 20-30 minutach samolot ma już nową oponę.

 

 

Wymiana opony w podwoziu głównym A321

Źródło: Thomas Goedeke

 

Ślady opon pozostawione na pasie przez lądujące samoloty muszą być po pewnym czasie usunięte. Guma nagromadzona na powierzchni pasa zmniejsza przyczepność kół, co może być szczególnie niebezpieczne w czasie deszczu i doprowadzić do wypadnięcia z pasa lub nie wyhamowania. Do usuwania śladów lądowania używa się wysokociśnieniowych maszyn, tryskających wodą o ciśnieniu do 2500-3000 barów. Taka maszyna jest w stanie oczyścić do 800 m2 pasa na godzinę.

 

 

Usuwanie śladów opon z pasa startowego

Źródło: Waterblasting Technologies

 

Koncern Bridgestone dostarcza opony do samolotów typu Boeing B777, B747-400ER, B767-400ER, B737, wszystkich wersji Airbusa A320 i A330/A340.

 

Michelin produkuje opony do samolotów typu: Boeing 737, 757, 787, 747-400, Airbus A350 i A380.

 

 

Źródło: AirMichelin

 

Dunlop produkuje opony do samolotów Boeing 737-NG, Bombardier Q400, ATR-72, oraz Embraer 170, 175, 190.

 

Opony lotnicze wycofane z przemysłu lotniczego mogą być nadal dobrze wykorzystywane ze względu na swoją wysoką jakość i nośność. Stosuje się je w maszynach rolniczych i budowlanych.

lista ofert: